• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Autobus z usterkami

Opublikowano: piątek, 26, czerwiec 2020

W dniu 25 czerwca 2020r. w miejscowości Olsztyn, przy PLAC DWORCA PKS, został zatrzymany do kontroli autobus. W tym dniu był wykonywano krajowy regularny transport drogowy osób, w ramach linii zastępczej POLREGIO, z Gutkowa (Olsztyn) do Dworca PKS w Olsztynie. Podczas kontroli stanu technicznego stwierdzono usterkę układu kierowniczego, elementów układu kierowniczego pod względem zużycia, pęknięć, i pewności mocowania przy skręcaniu kierownicy w prawo i w lewo – niebezpieczna przeróbka, wpływ na działanie - zakwalifikowano jako niebezpieczna. Niebezpieczna przeróbka polegała na spięciu pasem transportowym wahacza wraz z drążkiem reakcyjnym na osi kierowanej z prawej strony. W związku z powyższym zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, zakazano dalszej jazdy oraz wszczęto postępowanie wyjaśniające wobec przewoźnika.

Maseczka zamiast mandatu

Opublikowano: piątek, 26, czerwiec 2020

W dniu 25 czerwca 2020 r. w miejscowości Olsztyn, w ramach akcji prowadzonej przez WITD Olsztyn „Maseczka zamiast mandatu”, został zatrzymany do kontroli autobus którym kierowca wykonywał transport drogowy osób.  Podczas kontroli stanu technicznego stwierdzono liczne usterki , które realnie powodowały zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Inspektorzy stwierdzili min. usterki układu kierowniczego: nadmierne zużycie elementów układu, pęknięcia, przeróbka układu mająca wpływ na nieprawidłowe działanie skrętu w lewo i prawo. Niebezpieczna przeróbka polegała na spięciu pasem transportowym wahacza wraz z drążkiem reakcyjnym na osi kierowanej z prawej strony. W związku z powyższym zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu, zakazano dalszej jazdy oraz wszczęto postępowanie wyjaśniające wobec przewoźnika. 

Dodatkowo stwierdzono kilka  przypadków niestosowania się do nakazu noszenia maseczek podczas przejazdu środkami komunikacji publicznej.

Czytaj więcej...

Zły stan techniczny

Opublikowano: środa, 24, czerwiec 2020

Zły stan techniczny białoruskiej ciężarówki był przyczyną wycofania jej z ruchu przez warmińsko-mazurskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Dalsza jazda mogła skończyć się poważnym wypadkiem. Zespół pojazdów wykonujący międzynarodowy przewóz towarów zatrzymano do rutynowej kontroli drogowej we wtorek (23.06.2020 r.) na drodze ekspresowej nr S7 w okolicach Miłomłyna (powiat ostródzki). W trakcie sprawdzania stanu technicznego pojazdu inspektorzy zauważyli znaczne pęknięcie na tarczy hamulcowej przy jednym z kół naczepy ciężarowej oraz pęknięcie tarczy hamulcowej na kole osi 1 w ciągniku samochodowym. Dodatkowo ujawniono w naczepie ciężarowej, że do siłownika hamulca nie zostały podłączone przewody hamulcowe, co skutkowało brakiem hamulca w kole. Kierowca wyjaśnił, że sam odłączył przewody gdyż wiedział o uszkodzeniu tarczy hamulcowej. Za ujawnione nieprawidłowości zatrzymano dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów i wydano kierowcy zakaz dalszej jazdy do momentu wymiany uszkodzony tarcz hamulcowych i podłączenia przewodów w jednym z kół. Kierowca został ukarany mandatem karnym oraz wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 4.000 zł.

Czytaj więcej...