Aktualności

Międzynarodowi „rekordziści”
- Szczegóły
W dniu 11 marca 2025 r. na drodze krajowej nr 16, na wysokości miejscowości Kudypy, zatrzymano do kontroli zestaw pojazdów, prowadzony przez załogę dwuosobową składającą się z obywateli Boliwii i Ekwadoru, którzy w imieniu portugalskiego przewoźnika, wykonywali przejazd w ramach międzynarodowego transportu drogowego artykułów spożywczych, na trasie z Mrągowa do Walencji.
W trakcie kontroli przeprowadzonej przez olsztyńskich inspektorów transportu drogowego, stwierdzono wielokrotne naruszenia przepisów dotyczących czasu pracy i jazdy kierowców, wyczerpujące niemal pełen katalog naruszeń obejmujących w szczególności przekroczenia dopuszczalnych wymiarów jazdy dziennej i jazdy ciągłej, a także skrócenia odpoczynków dziennych i tygodniowych oraz pozostałych naruszeń,
w ogólnej liczbie 59 jednostkowych przypadków niezastosowania się do odpowiednich norm.
W związku ze stwierdzonymi naruszeniami wszczęto postępowanie administracyjne wobec zagranicznego przedsiębiorcy, jednocześnie zabezpieczając kaucję na poczet przyszłej kary pieniężnej. Wszczęto także postępowanie administracyjne wobec osoby zarządzającej transportem przedsiębiorstwa, również zabezpieczając stosowną kaucję.
Kontrolowani kierowcy zostali ukarani karami grzywny, na podstawie wystawionych 44 mandatów karnych. Wobec bezsporności przewinień kary grzywny zostały przyjęte, przez kierujących bez skorzystania z prawa do rozstrzygnięcia spraw przed sądem powszechnym.

„23 tony stali na dodatkowym gazie”
- Szczegóły
W dniu 11.03.2025 r. na drodze ekspresowej nr S7 w okolicach Nidzicy, inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, poddał kontroli pojazd członowy należący do przewoźnika ukraińskiego, którym wykonywano międzynarodowy transport drogowy prętów metalowych o wadze 23 ton z Ukrainy do Polski. W toku kontroli inspektor nabrał podejrzenia, że kierujący może znajdować się pod wpływem alkoholu. Przeprowadzono wstępne badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu testerem trzeźwości, wykazało że kierowca rzeczywiście jest nietrzeźwy. Szczegółowe badanie przeprowadzone alkotestem przyniosło wynik 0,26 mg/l, czyli ok. 0,52 promila alkoholu we krwi. W związku z wynikiem badania i uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do 3 lat, kontrolowanego kierowcę do dalszych czynności przekazano funkcjonariuszom Policji z Komendy Powiatowej Policji w Nidzicy.
KOMUNIKAT
- Szczegóły
Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie dotyczący przesyłanych rocznych sprawozdań w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, które nie podlegają przepisom umowy dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych – ADR.
W związku z licznie składanymi sprawozdaniami z działalności w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych, m.in przez: gabinety medyczne, weterynaryjne, kosmetyczne i zakłady pogrzebowe, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie informuje, że odpady medyczne zakaźne można zakwalifikować do klasy 6.2 ADR (nr UN 3291) wyłącznie na podstawie lekarskiej lub weterynaryjnej diagnozy dotyczącej pacjentów lub zwierząt.
Odpady z leczenia ludzi lub zwierząt oraz związanych z nimi badań – odpady z diagnostyki, leczenia i profilaktyki chorób zwierząt – odpady, których zbieranie i usuwanie nie podlega przepisom szczególnym dotyczącym zapobiegania infekcjom zgodnie z wykazem odpadów załączonym do Decyzji Komisji Europejskiej 2000/532/EC1 z późniejszymi zmianami, nie podlegają przepisom ADR.
Stanowisko takie wyraziło Ministerstwo Infrastruktury, wydając komunikat: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/informacja-ws-doradcy-do-spraw-bezpieczenstwa-przewozu-towarow-niebezpiecznych---materialy-zakazne?fbclid=IwAR1im9s7sZl7Kb18O7ec7gc1I7ohCUhuLYVNVvIasN0HlbwleLXJ457nIFI
W tym zakresie swoje wytyczne opublikowała również Naczelna Izba Lekarska: https://nil.org.pl/dla-lekarzy/dla-stomatologow/7998-doradca-adr-potrzebny-czy-nie

Pomiar wykazał rzeczywistą masę pojazdu na poziomie 5050 kg
- Szczegóły
W środę 5 marca 2025 r. na drodze krajowej 15 inspektor transportu drogowego, przeprowadził kontrolę pojazdu, którym przewożono artykuły kosmetyczne. Weryfikacja dokumentów i ładowni pojazdu, wzbudziła podejrzenia inspektora co do normatywności pojazdu. Mając na uwadze informacje zawarte w dokumentach, a także oględziny ładowni podjęto decyzję o przeprowadzeniu ważenia pojazdu. Zrealizowany pomiar wykazał rzeczywistą masę pojazdu wraz z ładunkiem na poziomie 5050 kg, przy maksymalnej dopuszczalnej masie wynoszącej 3500 kg, co stanowiło przekroczenie o 1550 kg. Nacisk na pierwszą oś wyniósł 2150 kg, natomiast na drugiej osi waga wskazała 2900 kg.
Z uwagi na stwierdzone naruszenie, kierującego ukarano mandatem karnym oraz wydano zakaz dalszej jazdy. Ponadto, podczas kontroli stwierdzono różnicę wskazania drogomierza pomiędzy ostatnim wprowadzeniem stanu licznika do systemu CEPIK, a dniem kontroli. Wartość zaniżenia wyniosła 124.008 km. W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 306a Kodeksu karnego powiadomiono funkcjonariuszy z KPP w Nowym Mieście Lubawskim, którym przekazano sprawę do dalszych czynności. Stosownie do przywołanego przepisu, zmiana wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego zagrożona jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Więcej o: Pomiar wykazał rzeczywistą masę pojazdu na poziomie 5050 kg