• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Jeden pojazd – dwie manipulacje.

Opublikowano: piątek, 18, sierpień 2017

W dniu 17.08.2017 r. na drodze krajowej nr 16 w okolicach Ełku, inspektor transportu drogowego z WITD w Olsztynie, przeprowadził kontrolę zespołu pojazdów, którym przedsiębiorstwo mające swą siedzibę na terenie Republiki Bułgarii, wykonywało międzynarodowy przewóz drogowy z Rosji do Polski.

Podczas analizy przedłożonej dokumentacji, a następnie oględzin pojazdu silnikowego stwierdzono, iż do tachografu podłączony był dodatkowy czujnik ruchu, umieszczony za deską rozdzielczą. Wspomniana ingerencja umożliwiała manipulację polegającą na nie rejestrowaniu prawidłowych danych dotyczących prędkości, przejechanych kilometrów i rodzaju pracy. Tachograf nie pobierał danych z właściwego czujnika zamontowanego na skrzyni biegów pojazdu lecz z dodatkowego, nielegalnie zamontowanego, czujnika i jedynie symulował zapisaną jazdę. Kierowca za pomocą przełącznika mógł wyłączyć czujnik i przestawić tachograf na rejestrację odpoczynku, w momencie gdy pojazd faktycznie się poruszał.

Dalsze oględziny kontrolowanego pojazdu ujawniły kolejne niedozwolone urządzenie tj. emulator systemu oczyszczania spalin. Okazało się, iż pojazd ma niesprawny system AdBlue, a ujawnione urządzenie miało za zadanie wprowadzać w błąd komputer pokładowy, aby ten nie wykazywał błędów dotyczących niesprawnego układu wydechowego.

W efekcie ujawnionych nieprawidłowości wszczęto postępowanie administracyjne wobec bułgarskiego przewoźnika drogowego, kierowca został ukarany mandatem karnym, zatrzymano dowód rejestracyjny ciągnika siodłowego oraz wydano zakaz dalszej jazdy do momentu usunięcia nieprawidłowości tj. wykonania badań kontrolnych i legalizacji urządzenia rejestrującego oraz naprawy układu oczyszczania spalin.

 

 

 

Odsłony: 1226