• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Jazda na "magnesie"

Opublikowano: czwartek, 19, wrzesień 2019

W dniu 18 września 2019 r. Inspektorzy WITD Olsztyn oddział w Ełku zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewoźnika krajowego, w której wykryto ingerencje w prace tachografu za pomocą magnesu. Kontrolowany pojazdy miały założony magnes przy skrzyni biegów, który symulował odpoczynek kierowcy w trakcie jazdy. Kierowcę ukarano mandatem karnym oraz wszczęte będzie postępowanie administracyjne za ujawnione naruszenia. Zawiadomiono policję o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 306a KK. Nieświadomość kierowców na dzień dzisiejszy jest taka, że nie wiedzą iż popełniają przestępstwo używając urządzenia, które zakłóca pracę tachografów w celu manipulacji czasem pracy, co ma w efekcie bezpośredni wpływ na ilość przebytych kilometrów.

Wypadek z ofiarą śmiertelną

Opublikowano: czwartek, 12, wrzesień 2019

W dniu 12.09.2019 roku na drodze krajowej nr 16 doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego z udziałem pojazdu ciężarowego. Niestety w wyniku zdarzenia jedna osoba poniosła śmierć na miejscu. Inspektorzy transportu drogowego z WITD Olsztyn brali udział w ustalaniu przyczyn wypadku. Z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia na potrzeby postępowania zabezpieczyli i dokonali analizy zapisów cyfrowych z karty kierowcy i tachografu. Uzyskane dane zostały przekazane do prokuratury nadzorującej prowadzone postępowanie. 

Czytaj więcej...

Kolejny emulator AdBlue

Opublikowano: czwartek, 12, wrzesień 2019

W dniu 11 września Inspektorzy WITD w Olsztyn oddział w Ełku zatrzymali do kontroli ciężarówkę, w której wykryto szereg naruszeń. Kontrolowany pojazdy miały zainstalowany emulator SCR - system, który symuluje prawidłowe działanie systemu oczyszczania spalin i "oszukuje" elektronikę tak, by dało się jeździć bez dodatków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu. Pojazd nie tylko zanieczyszczał środowisko jazdą bez płynu AdBlue, ale także stwierdzono inne usterki. Kierowcę ukarano mandatem karnym i zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. Ciężarówka została wycofana z ruchu – inspektorzy wydali zakaz dalszej jazdy. ITD nakazała także demontaż emulatorów.

Czytaj więcej...