• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Wypadek z udziałem pojazdu przewożącego towary niebezpieczne

Opublikowano: czwartek, 24, sierpień 2017

W dniu 23 sierpnia 2017 r. inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie, wspomogli funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w ustaleniu przyczyn wypadku drogowego z udziałem pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, jaki miał miejsce na drodze krajowej nr 16. Inspektorzy po przybyciu na miejsce zdarzenia dokonali odczytu danych tachografu cyfrowego szczegółowo weryfikując okresy przerw, odpoczynków oraz prowadzenia pojazdu przez kierowcę. Ponadto na podstawie wspominanych danych, dokonano ustalenia prędkości pojazdu ciężarowego przed oraz w momencie zdarzenia. Mając na uwadze, że przedmiotem przewozu były towary niebezpieczne w postaci paliw silnikowych, inspektorzy poddali weryfikacji uprawnienia kierowcy do ich przewozu, a także dokumentację przewozową oraz spełnienie warunków określonych przepisami dot. monitorowania przewozu niektórych towarów.

Przeważony z fatalnym stanem technicznym, bez dokumentów

Opublikowano: piątek, 18, sierpień 2017

W dniu 18.08.2017 Inspektorzy z Oddziału terenowego w Elblągu na drodze S7 mop Majdany Wielkie zatrzymali do kontroli pojazd marki Iveco, którego zgodnie z wpisem w dowodzie rejestracyjnym dopuszczalna masa całkowita wynosiła 3500 kg. Z uwagi na podejrzenie przekroczenia tej masy poddano kontroli naciski osi pojazdu. Pomiar pierwszej osi wyniósł 2 200 kg natomiast drugiej 2600 kg. Suma masy pojazdu wraz z ładunkiem wyniosła 4800 kg, to jest o 1300 kg więcej niż wynosi dopuszczalna masa całkowita podjazdu. Ponadto w trakcie kontroli stwierdzono rażąco zły stan techniczny pojazdu, urwane były dwa amortyzatory, przedni i tylni z pojazdu wyciekał olej oraz posiadał niesprawne światła stop a także liczne drobniejsze usterki. Dodatkowo kierujący pojazdem nie posiadał przy sobie prawa jazdy ani żadnego innego dokumentu tożsamości w związku z tym niezbędna była interwencja Policji. Za powyższe wykroczenie kierowca został ukarany mandatem karym oraz wydano zakaz bezwzględny dalszej jazdy.

Jeden pojazd – dwie manipulacje.

Opublikowano: piątek, 18, sierpień 2017

W dniu 17.08.2017 r. na drodze krajowej nr 16 w okolicach Ełku, inspektor transportu drogowego z WITD w Olsztynie, przeprowadził kontrolę zespołu pojazdów, którym przedsiębiorstwo mające swą siedzibę na terenie Republiki Bułgarii, wykonywało międzynarodowy przewóz drogowy z Rosji do Polski.

Podczas analizy przedłożonej dokumentacji, a następnie oględzin pojazdu silnikowego stwierdzono, iż do tachografu podłączony był dodatkowy czujnik ruchu, umieszczony za deską rozdzielczą. Wspomniana ingerencja umożliwiała manipulację polegającą na nie rejestrowaniu prawidłowych danych dotyczących prędkości, przejechanych kilometrów i rodzaju pracy. Tachograf nie pobierał danych z właściwego czujnika zamontowanego na skrzyni biegów pojazdu lecz z dodatkowego, nielegalnie zamontowanego, czujnika i jedynie symulował zapisaną jazdę. Kierowca za pomocą przełącznika mógł wyłączyć czujnik i przestawić tachograf na rejestrację odpoczynku, w momencie gdy pojazd faktycznie się poruszał.

Czytaj więcej...