• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Z magnesem na nadajniku

Opublikowano: wtorek, 26, kwiecień 2016

W dniu 21.04.2016 roku inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie zatrzymał pojazd należący do przewoźnika zagranicznego. W toku prowadzonych czynności kontrolnych po analizie czasu pracy kierowcy stwierdzono, że część trasy realizowana była z użyciem magnesu przyłożonego na nadajniku. Kierowca przykładał magnes po dojeździe z Rumunii na rozładunek w Dobrym Mieście, manewrując na placu podczas rozładunku i w trakcie wyjazdu poza teren w/w magazynu. W konsekwencji kierowca odebrał jedynie niespełna 4 godziny i 30 minut odpoczynku dobowego. Podczas kontroli ustalono godziny w jakich kontrolowany zespół pojazdów poruszał się na terenie miejsca załadunku. Kierowca w toku dalszych czynności kontrolnych przyznał się do stosowania magnesu. W związku z powyższym inspektor zabezpieczył kaucję w wysokości przewidzianej przepisami ustawy, a na kierowcę nałożył mandat karny za użycie magnesu i skrócenie odpoczynku dziennego. Ponadto po zakończonej kontroli nakazano odebranie odpoczynku w wymiarze co najmniej 9 godzin.

Czytaj więcej...

ORLEN Warsaw Marathon 2016

Opublikowano: wtorek, 26, kwiecień 2016

W 24.04.2016 roku w Warszawie odbył się ORLEN Warsaw Marathon. W wydarzeniu tym uczestniczył Pan Daniel Łastowski inspektor transportu drogowego zatrudniony w Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego w Olsztynie. Po morderczym biegu na dystansie 40 km funkcjonariusz ITD na co dzień wykonujący czynności kontrolne na drodze ukończył bieg  z czasem 3h 29m 54s. Przez całą trasę maratonu nasz kolega biegł z logiem Inspekcji reprezentując naszą formację w tej międzynarodowej imprezie sportowej. Serdeczne gratulacje za ukończenie maratonu dla naszego kolegi.

"Dzień przedsiębiorczości" w WITD

Opublikowano: czwartek, 21, kwiecień 2016

W dniu 20.04.2016 roku w ramach ogólnopolskiego programu „Dnia przedsiębiorczości” inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie Oddział w Iławie przybliżyli działalności Inspekcji uczennicy Zespołu Szkół w Lubawie. W trakcie całodziennej praktyki uczniowskiej inspektorzy opowiedzieli o pracy inspektorów i zadaniach jakie realizują. W drugiej praktycznej części wizyty oddelegowana osoba uczestniczyła w czynnościach kontrolnych realizowanych na punkcie kontrolnym. Aby szczegółowo przybliżyć pracę inspektorów funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ciężarowy przewożący ładunek w postaci dwóch palet. Z uwagi na fakt, że dmc pojazdu wynosiło poniżej 3,5 tony pojazd został poddany ważeniu oraz dokonano oceny stanu technicznego. Wyniki ważenia potwierdziły przypuszczenia inspektorów. Pojazd wraz z ładunkiem ważył 5200 kg co skutkowało przekroczeniem maksymalnych parametrów pojazdu o 1700 kg (pierwsza oś – 1300kg, druga - 3900kg). W dalszej części kontroli inspektor stwierdził uszkodzony układ wydechowy pojazdu, niesprawne oświetlenie, uszkodzenia w kolumnie kierowniczej, wycieki płynów eksploatacyjnych, uszkodzone mocowanie zderzaka przedniego pojazdu (zamocowanie na drut stalowy), różną rzeźbę bieżnika na tylnej osi pojazdu, uszkodzone mocowanie skrzyni ładunkowej - zabezpieczone drutem stalowym, niezabezpieczenie ładunku przed przemieszczeniem. Wyniki kontroli skutkowały zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego, zakazem dalszej jazdy pojazdu, nałożeniem na kierowcę mandatu karnego.

Czytaj więcej...