• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Ciężki przewóz elementów ogrodzenia

Opublikowano: poniedziałek, 30, marzec 2020

Dwa samochody dostawcze zagrażały bezpieczeństwu na drodze z powodu znacznego przekroczenia ich ładowności. Przeciążone o 6 ton oraz o 2,6 tony busy wycofał w dniu 30.03.2020 r. z dalszej jazdy patrol warmińsko-mazurskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

Dwa busy z tej samej firmy przewoziły elementy ogrodzenia przez pół Polski – trasa ok. 600 km. 9,5 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 ton ważył pierwszy bus oraz 6,1 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 ton ważył drugi bus. Busy zostały zatrzymane do kontroli na drodze ekspresowej w okolicach Małdyt (powiat ostródzki). Co ciekawe busy miały dopuszczalną ładowność 640 kg czyli przy tym przewozie tego ładunku powinno być wykorzystanych 14 busów a nie 2 jak to było w tym przypadku.

Obu kierowców ukarano mandatami za ujawnione wykroczenia. Mogli odjechać z miejsca kontroli dopiero po przeładowaniu nadmiaru towaru na inne pojazdy.

Transport tak dużej ilości ładunku na pojazdach o DMC do 3,5 tony wpływa na naruszenie stateczności samochodu i wydłużenie drogi hamowania auta. 

Czytaj więcej...

Informacja Ministra Infrastruktury dotycząca zawodowych kierowców

Opublikowano: środa, 18, marzec 2020

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk informuje, że Polska działając na podstawie art. 14 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego wprowadza tymczasowe odstępstwa od stosowania przepisów art. 6-7 ww. rozporządzenia w stosunku do kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy osób i rzeczy. Te wyjątkowe środki są uzasadnione pandemią zakażeń koronawirusa SARS-CoV-2 (COVID-19)

Odstępstwa stosuje się od dnia 18 marca 2020 r. do dnia 16 kwietnia 2020 r.

Zgodnie z tymi odstępstwami:

- dzienny czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 11 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 1),

- tygodniowy czas prowadzenia pojazdu nie może przekroczyć 60 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),

- łączny czas prowadzenia pojazdu w ciągu dwóch kolejnych tygodni nie może przekroczyć 96 godzin (odstępstwo od art. 6 ust. 3),

- po okresie prowadzenia pojazdu trwającym pięć i pół godziny kierowcy przysługuje ciągła przerwa trwająca co najmniej czterdzieści pięć minut (odstępstwo od art. 7).

 Ze względu na wydłużenie czasu prowadzenia pojazdu z 9 do 11 godzin nie będą miały zastosowania odstępstwa w zakresie dziennych i tygodniowych okresów odpoczynku.

Emulator AdBlue

Opublikowano: środa, 18, marzec 2020

W dniu 18.03.2020 roku, Inspektorzy Transportu Drogowego w Olsztynie Odział Terenowy w Ełku, zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy należący do polskiego przewoźnika. W trakcie kontroli stanu technicznego okazało się, iż w pojeździe zamontowane jest nielegalne urządzenie w postaci emulatora układu SCR (tj. układu odpowiedzialnego za oczyszczanie spalin), a sam układ jest niesprawny. Wobec pojazdu orzeczono zakaz dalszej jazdy a kierowcę ukarano mandatem karnym.

Czytaj więcej...