• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Opłakany stan techniczny autobusu

Opublikowano: środa, 15, czerwiec 2016

W dniu 13 czerwca  inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie  zatrzymali do kontroli autobus należący do przewoźnika polskiego.  W trakcie kontroli stwierdzono szereg poważnych usterek negatywnie wpływających na bezpieczeństwo ruchu oraz środowisko naturalne: wycieki płynów eksploatacyjnych, różny bieżnik opon kół osi napędowej, nieszczelny układ pneumatyczny (poduszki zawieszenia), brak szpilki przy lewym kole pierwszej osi, luźne śruby szpilek lewego kola osi napędowej, luźne oparcia siedzeń pasażerskich. Większość nakrętek znajdujących się na obręczach kół mogła zostać odkręcona ręcznie bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Ponadto stwierdzono nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego na wykresówce wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

Czytaj więcej...

„Fałszerze”

Opublikowano: piątek, 10, czerwiec 2016

W dniu 9 czerwca 2016r. w Olsztynie inspektorzy transportu drogowego w ramach działań pod kryptonimem „Fałszerze” zatrzymali do kontroli cztery zespoły pojazdów należące do polskiego przewoźnika specjalizującego się w wykonywaniu przewozu ładunków sypkich. W wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych we wszystkich pojazdach ujawniono naruszenie w postaci nierejestrowania za pomocą cyfrowego urządzenia rejestrującego na karcie kierowcy wskazań urządzenia w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi.

W dwóch pojazdach stwierdzono samowolną ingerencję w pracę urządzenia rejestrującego polegającą na umieszczeniu na nadajniku tachografu magnesu, w efekcie czego nastąpiła zmiana jego wskazań - tachograf rejestrował odpoczynek podczas faktycznie wykonywanej jazdy. W kolejnych przypadkach stwierdzono wykonywanie przewozów z użyciem dwóch kart i wykonywanie przewozów bez zalogowanej karty w tachografie. W związku z ujawnionymi nieprawidłowościami na kierowców nałożono mandaty karne, a wobec przewoźnika zostały wszczęte cztery postępowania administracyjne w związku ze stwierdzonymi naruszeniami.

IVECO z "nadwagą"

Opublikowano: czwartek, 09, czerwiec 2016

W dniu 07.06.2016r. inspektorzy transportu drogowego z WITD Olsztyn Oddział Terenowy w Ełku pełniąc czynności zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy marki IVECO o DMC 3,49 t. Powodem zatrzymania było przypuszczenie, że pojazd może mieć przekroczoną ładowność. Po zważeniu okazało się, iż nacisk pierwszej osi wynosi 1,95t, a drugiej 3,85t. Rzeczywista masa pojazdu wynosiła 5,8t i przekraczała dopuszczalną masę pojazdu o 2,31t. W wyniku przeprowadzonej kontroli kierowcę ukarano mandatem karnym oraz nakazano doprowadzić pojazd do stanu normatywnego.

Czytaj więcej...