• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Działania kontrolne pod kryptonimem "DEMETR"

Opublikowano: czwartek, 19, wrzesień 2019

W dniach 17 i 19.09.2019 roku inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie przy udziale funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej i inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Olsztyna prowadzili działania kontrolne pod kryptonimem DEMETR. Działania były ukierunkowane na kontrolę legalności wykonywania przewozów drogowych odpadów w szczególności transgranicznego przemieszczania odpadów. Już w jednym z pierwszych zatrzymanych pojazdów stwierdzono nieprawidłowości. W zatrzymanym do kontroli pojeździe stwierdzono zainstalowanie emulatora AdBlue który negatywnie wpływał na poziom emisji spalin . Kierowca został ukarany mandatem karnym na kwotę 500 zł oraz zatrzymano dowód rejestracyjny. Na szczęście we wszystkich skontrolowanych pojazdach nie stwierdzono wykonywania przewozu odpadów niezgodnie z przepisami prawa.

Czytaj więcej...

Przewoził złom będąc sam jak złom.

Opublikowano: czwartek, 12, wrzesień 2019

 W dniu 12 września 2019 r. warmińsko-mazurscy inspektorzy transportu drogowego w Olsztynie zatrzymali pojazd przewożący złom na drodze krajowej nr 58 w miejscowości Narty. W trakcie kontroli stwierdzono zły stan techniczny zespołu pojazdów: pęknięte tarcze hamulcowe, niesprawne oświetlenie, wycieki płynów eksploatacyjnych oraz nadmiernie zużyty bieżnik opony pojazdu przewożącego złom.

Zdziwienie wystąpiło na twarzy kierowcy, gdy otrzymał informacje o zakazie dalsze jazdy.

Przecież złom nie będzie wożony złomem.

 

Jazda na "magnesie"

Opublikowano: czwartek, 19, wrzesień 2019

W dniu 18 września 2019 r. Inspektorzy WITD Olsztyn oddział w Ełku zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewoźnika krajowego, w której wykryto ingerencje w prace tachografu za pomocą magnesu. Kontrolowany pojazdy miały założony magnes przy skrzyni biegów, który symulował odpoczynek kierowcy w trakcie jazdy. Kierowcę ukarano mandatem karnym oraz wszczęte będzie postępowanie administracyjne za ujawnione naruszenia. Zawiadomiono policję o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 306a KK. Nieświadomość kierowców na dzień dzisiejszy jest taka, że nie wiedzą iż popełniają przestępstwo używając urządzenia, które zakłóca pracę tachografów w celu manipulacji czasem pracy, co ma w efekcie bezpośredni wpływ na ilość przebytych kilometrów.