• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Jazda ekologiczna

Opublikowano: piątek, 24, maj 2019

W dniach 20 i 22.05.2019r. Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Olsztynie, prowadził wzmożone kontrole drogowego ukierunkowane, na wykrywanie emulatorów Adblue oszukujących układ SCR. Wspomniana akcja kontrolna prowadzona była w ramach działań WITD Olsztyn, a obszarem obejmowała, teren województwa Warmińsko - Mazurskiego. Ełccy inspektorzy transportu drogowego, w ramach wyżej wymienionej akcji, w poniedziałek 20.05.2019 r. i środę 22.05.2019 r., na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Ełk, poddali kontroli pojazdy polskiego przewoźnika, które wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. Natychmiast po zatrzymaniu, wątpliwości kontrolerów wzbudziły pewne elementy związane z układem SCR. Oględziny pojazdu ujawniły emulatory wpięte w układ SCR dzięki któremu przedsiębiorca mógł zaoszczędzić na płynie Adblue . Z uwagi na rodzaj naruszenia, stanowiący bezpośrednie zagrożenie dla środowiska, szofer został potraktowany z całą surowością i ukarany mandatem karnym oraz zostały zatrzymane dowody rejestracyjne. Również jego pracodawca odpowie za stwierdzoną manipulację, doprowadzając układ SCR do sprawności i prawidłowego użytkowania.

Czytaj więcej...

Przejazd na magnesie

Opublikowano: poniedziałek, 20, maj 2019

W dniu 17.05.2019 roku patrol Inspekcji Transportu Drogowego z Oddziału Terenowego w Ełku zatrzymał do kontroli zespół pojazdów którym polski przewoźnik wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy – przejazd po rozładunku . W toku prowadzonych czynności kontrolnych ustalono, że kierujący pojazdem na chwilę przed zatrzymaniem przyłożył magnes do nadajnika na skrzyni biegów , przez co zafałszował zapis w tachografie cyfrowym. Mając powyższe na uwadze kierowca został ukarany mandatem karnym a wobec przedsiębiorcy będzie wszczęte postępowanie administracyjne. 

Do trzech razy sztuka

Opublikowano: poniedziałek, 20, maj 2019

W dniu 17.05.2019 r. patrol inspekcji transportu drogowego przeprowadził działania kontrolne polegające na sprawdzeniu na wniosek rodziców autokarów stanu technicznego pojazdów wyjeżdżających na wycieczkę z dziećmi. W wyniku tych działań skontrolowano 4 autobusy wycieczkowe. Niestety ustalenia kontroli skutkowały  nie dopuszczeniem do ruchu 2 autobusów z uwagi na poważne usterki techniczne związane z awarią poduszek powietrznych, stabilizacji toru jazdy, nieprawidłowego mocowania siedzeń oraz brakiem odpowiednich gaśnic na wyposażeniu pojazdu. Mając na uwadze stwierdzone nieprawidłowości wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne z tytuły stwierdzonych nieprawidłowości.