• Porady prawne w każdą środę w godzinach 9.00 – 15.00 pod numerem tel. 535729066
WITD Olsztyn by OST

Nielegalny przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji

Opublikowano: czwartek, 18, lipiec 2019

W dniu 17.07.2019 roku inspektorzy transportu drogowego z Wojewódzki Inspektorat Transportu drogowego w Olsztynie wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadzili wspólne działania kontrolne ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów niespełniających norm ekologicznych. Działania realizowane były w ramach akcji SMOG. W toku prowadzonych czynności kontroli poddano samochód osobowy przemieszczający się po ulicach Olsztyna. Wstępne czynności kontrolne wykazały, że pojazdem osobowym wykonywano okazjonalny przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji telefonicznej. Inspektorzy transportu drogowego na okoliczność ustalenia stanu faktycznego przesłuchali pasażera podróżującego pojazdem oraz kierowcę wykonującego przewóz. Ustalenia kontroli jednoznacznie potwierdziły okoliczność wykonywania przewozów okazjonalnych osób samochodem osobowym bez wymaganych uprawnień. W związku z powyższym wszczęto postępowanie administracyjne w przedmiocie naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym. 

Czytaj więcej...

Z magnesem na nadajniku

Opublikowano: środa, 17, lipiec 2019

W dniu 16.07.2019 roku patrol Inspekcji Transportu Drogowego z WITD Olsztyn zatrzymał do kontroli zespół pojazdów należący do krajowego przewoźnika drogowego. Po pobraniu dokumentów do kontroli zweryfikowano czas pracy kierowcy. Analiza zapisów z tachografu cyfrowego i karty kierowcy wykazała, że pojazd na moment zatrzymania nie poruszał się z żadną prędkością, a kierowca odpoczywał. Kierowca podczas rozmowy z inspektorami oświadczył, że doszło do usterki tachografu, której skutkiem jest brak zapisów. Próba przejazdu z kierowcą potwierdziła nieprawidłowość zapisów. Inspektorzy uznając, że tachograf nie działa prawidłowo dokonali w obecności kierowcy oględzin tachografu. Już pierwsza czynność – oględziny nadajnika – potwierdziły przypuszczenia kontrolujących. Na nadajniku został przymocowany magnes, który zakłócał prace nadajnika fałszując czas jazdy kierowcy. Mając na uwadze ustalenia kontroli kierowca został ukarany mandatem karnym a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne. 

Czytaj więcej...

Z emulatorem AdBlue

Opublikowano: poniedziałek, 15, lipiec 2019

W dniu 12.07.2019 roku zespół kontrolny z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie prowadził działania kontrolne na terenie Olsztyna ukierunkowane min. na weryfikacje stanu technicznego pojazdów. Do kontroli zatrzymano pojazd polskiego przewoźnika. Analiza systemów pojazdu wykazała, że w pojeździe zainstalowany jest system manipulowania systemem AdBlue. Za stwierdzone nieprawidłowości kierowcę ukarano mandatem karnym oraz zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu. 

Czytaj więcej...